SOYLU, SEL FELAKETİNDE ÖLÜ SAYISININ 18’E YÜKSELDİĞİNİ AÇIKLADI

 

Selin yaşandığı ilk andan itibaren Şanlıurfa'dan ayrılmayan ve sürekli sel bölgelerini gezip bilgi alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün basının karşısına geçti. Şanlıurfa ve Adıyaman'da sel nedeniyle ölü sayısının 18'e yükseldiğini söyleyen Bakan Soylu, 2'si Adıyaman, biri de Şanlıurfa olmak üzere 3 kişinin de kayıp olduğunu belirtti. Konuşmasına şehir şebeke içme suyuyla ilgili detaylı bilgi vererek başlayan Bakan Soylu, ”Kıymetli basın mensupları ve kıymetli Şanlıurfalı hemşerilerimiz önemli bir meseleyi paylaşmak için huzurlarınızdayız. Ayın 16'sında, 16 Mart 2023 saat 17.00'da Şanlıurfa'ya verilen suyla ilgili bir problem oluştu. Problem de şu, öğleden sonra yapılan ölçümlerde kendi birim değerlendirilmesine göre aslında 25 NTU olması gereken birim 4 bin 800 NTU çıktı. Sonra 17.00'da bir değerlendirme daha yapıldı, bir ölçüm daha ve 17.00 ölçümünde bu ölçüm 4 bin 300'e düştü ama ondan sonra daha düşmedi. Bu da şu demektir; çamur ve bulanıklığın çamur hali olan bir su. Burada DSİ Genel Müdürümüz var, İller Bankası Genel Müdürümüz var, ŞUSKİ Genel Müdürümüz var, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve malumunuz hep beraber götürüldü, hep birlikte bir değerlendirme değerlendirme yapıldı. Eğer bu su, şehrin tamamına verilmeye devam edilirse maalesef bundan sonra çalışabilecek bütün sistemi bu çamur sebebiyle minimum 6 ay daha eve gelen şebekelerin tamamı çalışamaz hale gelecek. Bunun üzerine biz dün bu suyu tüm arkadaşlarımızla beraber kapatma kararı aldık. Yani sadece sel olan bölgeler değil Şanlıurfa'nın tümü ile ilgili bir değerlendirmeyi. Sağ olsun buradaki genel müdür arkadaşlarımız, valimiz ve büyükşehir belediye başkanımız ama hem iller Bankası Genel Müdürümüz hem DSİ Genel Müdürümüz, hem ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz gece sabaha kadar çalıştılar. Atatürk Barajı'ndan 4 milyon metreküp suyun geldiği bir havuza kadar havuz olan bölümde neredeyse tamamı çamur. Bir kapaklar kapatıldı, iki sabaha kadar 4 milyon metreküp su boşaltıldı” dedi.

"Şehre su verilecek"

Suyun NTU seviyesinin 25'lere kadar düştüğünü söyleyen Bakan Soylu, “Yani var olan kanallara akıtıldı ve bu akıtıldıktan sonra Atatürk Barajı'ndan diğer su çekilmeye başlandı ve bu bahsettiğim NTU 25'lere kadar yani normal seviyelerine kadar şu saat itibariyle geldi. Ama sürekli olarak kontrol ediyoruz. Tabi burada öncelikle arıtmaya da başladılar çünkü arıtma eğer olmaz ise buranın kendi adına ortaya koyduğu teknolojiyle diğer direkt baypasla da şehre bir su akıtabilmek mümkün değil. Onun için şu anda arıtılıyor. Buradan Şanlıurfalı hemşehrilerimize şunu söylemek isterim, önümüzdeki sabah 05.00'a kadar bu arıtma devam edecek. Aslında biz Eyyübiye'nin bir bölümüne akşam 17.00'dan itibaren su verebiliriz, fakat yine bir değerlendirme daha yaptık, üzerimize bir risk almadan, hemşehrilerimiz bizi biraz mazur görsünler. Sabaha kadar suyun daha temiz bir hale gelmesini, arıtmayı riske etmeden tam anlamıyla bir noktaya geldiğimizde suyu sabah 05.00 itibariyle sisteme vereceğiz. Alçak yerlere zannediyorum saat 07.00, 07.30, 08.00 gibi ulaşır, veya saat 09.00 gibi ulaşır. Yüksek kotlara ise birkaç saat sonra ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

"Vatandaşlara hazır su desteği veriliyor"

Vatandaşlara hazır su ulaştırıldığını söyleyen Bakan Soylu, ”Bu esnada yaklaşık yüzün üzerinde tanker getirdik kullanma suyu tankeri. Yine arazözlerimizi getirdik, arazözler çalışıyor. Yine bu arada kullanma içme suyu getirdik. Yani 100 tırın üzerinde içme suyu geldi. Hem AFAD Ankara'dan destekliyor hem Gaziantep, Diyarbakır gibi yakın bir vilayetlerimizden bunları aldık. Kimisi geldi dağıtılıyor, kimisi de yolda dağıtılmaya devam edecek. Böyle bir riskle karşı karşıya kalındı. Huzurunuzda arkadaşlarımızı tebrik ediyorum çünkü karşı karşıya kaldığımız riski iyi değerlendirdiler. Suyu zamanında kapattılar ve aynı zamanda da gece yarısı alması gereken suyun boşaltılma önlemini de ilgili kanallara yönelik aldılar. Tamamen ilgili kanallara verdiler ve şimdi itibariyle de burada su bir vesileyle arıtma sistemine geldi ve artma sisteminde temiz hale geliyor” dedi.

"Sudaki kirliliği gösterdi"

Sudaki çamur ve sonrasında normal değerlerine doğru gitmesini fotoğraflarla gösteren Bakan Soylu, “Burada görüntüler var zannediyorum, arkadaşlar gösterebilirler mi? Aynı zamanda bu esnada şu görüntü suyun çamurlu hali, yani 4 bin 20, 4 bin 300 ve 4 bin 850 NTU olduğu hali, şu suyu görür görmez kapattılar. Şimdi biraz sonra da bu bitecek şu anda da gelen hali zannediyorum. Yani buradan da biraz sonra arıtmada nasıl arıtıldığına yönelik bir değerlendirme. Şu andaki arıtmanın mevcut halidir. Yani buradaki halidir. Biraz daha ilk hali bu, eğer bu ilk halini vermiş olsaydık zannediyorum daha büyük bir problemle yani sadece Şanlıurfa'da selin etkilediği alanlarla değil Şanlıurfa'nın tamamıyla ilgili bir problemle k


sondakika, gündem, haber

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri