SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

 

Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıklarında verdikleri bir çeşit alarm ve destek çağrısı anlamına gelen ‘beyaz kod’ uygulaması tatbikatı Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğü Acil sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüğü kampus alanında yapıldı.
Sağlıkta kalite standartları (Versiyon3)-Afet ve Acil Durum Yönetimi bölümünde “Beyaz Kod uygulamasına yönelik olarak yılda en az bir kez tatbikat yapılmalıdır.” Maddesi yer almaktadır. Buna istinaden Şanlıurfa Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Kalite Birimi tarafından Beyaz Kod tatbikatı gerçekleşmiştir.
Beyaz Kod hasta veya hasta yakını tarafından sözel ya da fiziksel saldırıya maruz kalmaları durumunda telsiz ya da el telsizin kırmızı tuşunu kullanarak verdikleri uyarıcı koddur. Beyaz Kod’ un amacı olay yerindeki sağlık çalışanlarına gelebilecek şiddeti önlemek hem de hastanın güvenli bir şekilde müdahale edilip hastaneye naklini sağlamaktır.
Gerçekleşen tatbikatta; Hastayı ambulansa götüremeyen sağlıkçılar, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ‘Beyaz Kod' göndererek kolluk kuvvetlerinden destek istedi. Çağrı merkezi, emniyet ile yaptığı görüşmeden ‘Beyaz Kod’ alarmı verdi. Çağrı merkezi, emniyet ile yaptığı görüşmeden Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri hasta yakınını sakinleştirip bölgeden uzaklaştırdı. Hasta daha sonra olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.
Tatbikatta, vatandaşların 112 personeline duyarlı davranmaları, aksi halde yaralıya müdahalenin gecikeceği, bunun da hastalarda hayati risk oluşturabileceğinin altı çizildi.


sondakika, gündem, haber

Yorumlar

Yorum Yap

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri