UZMANINDAN UYARI! ÇOCUĞUNUZDA BU BELİRTİLER VARSA MUTLAKA BİR DOKTORA BAŞVURUN

 

Çocuklarda büyüme ve gelişme her ailenin çocukları için en önem verdiği konuların başında gelir.
Gelişim gerilikleri arasında en sık karşılaşılan durum zihinsel faaliyetlerin yerine getirilmesinde yetersizliktir. Zekâ geriliği çocuğun yaşından beklenen yetileri yerine getirememesi olarak nitelendirilir. 
Gelişme geriliği ile ilgili önemli bilgiler veren Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Hilmi Sevinç
Gelişme geriliğinin en sık sebeplerine baktığımız zaman anemiler, yani kansızlık hastalığı ortaya çıkıyor. Kansızlık hastalığını anemi detaylı bir şekilde incelediğimiz zaman demir eksikliği anemisi Şanlıurfa da en çok dikkatimi çeken anemilerden bir tanesidir. 
Demir eksikliği neden olur; Alım azlığında veya bağırsak hastalıklarında demir eksikliği olur. 
Demir eksikliğinde tedavi etmek nasıl olur; Beslenmesine dikkat edeceğiz. Demir içeriği fazla olan yiyecekler vereceğiz.
Şanlıurfa’da genelde ailelerden aldığımız anemnezlerde sabah çocuklara kahvaltı yemek yemiyor diye çay verilmesi veyahut çocuk iyi beslensin diye aşırı derecede inek sütü verilmesi demir eksikliğinin en sık sebeplerinden bir tanesidir.
Eğer çocuğumuzda toprak yeme, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi semptomlar varsa vakit kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurup teşhisini alıp tedaviye başlanılması gerekmektedir. Gelişimsel gecikmeler geç tespit edilirse, erken müdahale fırsatları kaybedilir ve bu da öğrenme güçlükleri, davranış sorunları ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde işlevsel bozukluklar gibi kötü sonuçlara yol açar. Zamanında erken müdahale, bir çocuğun uzun vadeli yörüngesini olumlu yönde değiştirebilir” dedi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü


kanalurfa ,sondakika ,haber ,gündem ,sağlık ,şanlıurfa ,çocuk

Yorumlar

Yorum Yap

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri