YAZ MEVSİMİNDE 800 BİN KİŞİ ŞANLIURFA’DAKİ HAVUZLARDA YÜZDÜ

 

Yaz aylarında boğulma vakalarının yükseldiği Şanlıurfa’da vatandaşların sulama kanalları yerine havuzları tercih etmeleri için ekipler yoğun çaba harcıyor. Geçen yıl yaklaşık 800 bin kişinin faydalandığı havuzlarda bu yıl hedefin 2 milyon olduğu belirtildi.
Sulama kanaları, Atatürk Baraj Gölü ve Fırat Nehri'nden dolayı sık sık boğulma vakalarının yaşandığı Şanlıurfa'da, yaz mevsiminde açılan havuzlarla vakaların önüne geçilmek isteniyor. Günlük yaklaşık 40 bin, mevsim boyunca ise 800 bin kişi yüzme havuzundan faydalanırken, çocuklar ise ücretsiz kurslarda yüzme öğreniyor.

Kanal, göl ve nehirlerin yerini havuzlar aldı
Türkiye'nin en sıcak illeri arasında yer alan ve yaz mevsiminde sık sık boğulma vakalarının olduğu Şanlıurfa'da serinlemek isteyen vatandaşlar, büyük tehlike oluşturan sulama kanalları, Atatürk Baraj Gölü ve Fırat Nehri yerine yüzme havuzlarını tercih ediyor.

Günlük 40 bin kişi yüzüyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde faaliyette bulunan 16 yüzme havuzu ile meydana gelen boğulma vakalarının önüne geçmeye çalışıyor. 3 aylık yaz mevsimi boyunca uzman ekip gözetiminde faaliyet gösteren havuzlarda günlük 40 bin kişi ücretsiz olarak faydalanıyor.

Çocuklar çok mutlu
Okulların tatil olmasının ardından havuzlara akın eden öğrenciler, su değişimi aralıksız yapılan ve bulaşıcı hastalıklara karşı klorlanan havuzlarda uzman antrenörlerin gözetiminde yüzme öğreniyor. Havuzlarda yüzerek gönüllerince eğlenen çocuklar, yüzmeyi çok sevdiklerini ve her gün havuza geldiklerini söyledi. Daha önce kanala gidip yüzdüklerini söyleyen çocuklar, kendilerine bu imkanı sağlayanlara teşekkür etti.

Kanallarda boğulma vakaları çok oluyor
Yüzme antrenörü Halil Bozkurt, “Burada işimiz gençlere yüzme öğretmek, onların can güvenliğini sağlamak, onlara yüzmeyi öğretmek, kanallara değil havuzlara gelmelerini teşvik etmektir. Kanallarımızın çoğu her zaman çok tehlikeli. Akıntılı olduğu için hiçbir hayati güvencesi yok. Kanallarda boğulma vakaları çok oluyor” dedi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin birçok ilçede havuzunun olduğunu söyleyen Bozkurt, “Birçok ilçe ve mahallede yüzme havuzu mevcut. Kanallara değil yüzme havuzlarına gelsinler” ifadelerini kullandı.

16 havuzdan 800 kişi faydalandı
Şanlıurfa genelinde, il merkezi ve ilçelerinde toplam 16 yüzme havuzları olduğunu söyleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü Hasan Keser, ”Büyükşehir Belediyemize bağlı tüm havuzlarımız tamamen ücretsiz. 50 cankurtaran ve 17 operatörün görev yaptığı ve günlük bakım ölçümleri, hijyenik bakımları yapılan havuzlardan bahsediyoruz. Günlük 40 bin ve üzeri vatandaşımız bu havuzlardan faydalanıyor. Geçen yıl yaz aylarında yaklaşık 800 bin insana hizmet verdik. Şanlıurfa Türkiye’nin en sıcak iklimine sahip illerinden biridir. Şanlıurfa’da önceki yıllarda boğulma olaylarını çok görüyorduk. Çocuklarımız, gençlerimiz sıcaklardan kurtulmak için, serinlemek için sulama kanallarına, baraj ve göletlere, hatta küçük çocuklarımız süs havuzlarına giriyorlardı ama büyükşehir belediyesi olarak bu sorunu çözdük. Ücretsiz yüzme kursları veriyoruz. Biz Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip iliyiz ama sadece gençleri değil, herkesi havuzlara davet ediyoruz. Bayanlara özel havuzlarımız da var. Bayanları da davet ediyoruz. Bizim hedefimiz 2 milyon nüfusun hepsine hizmet etmektir. Havuzlarımızın kapasitesi bunu kaldırabilir” diye konuştu.

2022 yılında 45 kişi boğuldu
Geçen yıl yaklaşık 800 bin kişinin yüzme havuzlarından faydalandığı Şanlıurfa'da 2022 yılının 3 aylık yaz mevsiminde yapılan tüm uyarılara ve alınan önlemlere rağmen serinlemek için Fırat Nehri, Atatürk Barajı ile tarımsal sulamada kullanılan kanallarda yüzen ya da suya düşen 45 kişi boğulmuştu.


sondakika, gündem, haber

Yorumlar

Yorum Yap

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri