KURU YÜK GEMİSİ BATTI: MÜRETTEBATA ULAŞILAMIYOR

 

 İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye genelinde aşırı yağışlar ve fırtına nedeniyle şu ana kadar bin 336 ihbar alındığını belirtti. AFAD, içinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen kargo gemisi ile ilgili çalışmaların da aralıksız devam ettiğini açıkladı.
AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son değerlendirmelere göre 20 Kasım 2023 tarihlerinde 17 ilimiz için turuncu uyarı, 16 ilimiz için sarı uyarı verilmiştir. Türkiye genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu şu ana kadar toplamda bin 336 ihbar alınmıştır. Uyarı verilen illerde kuvvetli yağışın sebep olabileceği ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirilmiştir. Uyarı verilen illerimizin valilik ve il AFAD müdürlüklerine mesaj formu ve SMS ile bilgilendirme yapılmıştır. Söz konusu turuncu ve sarı uyarı verilen illerden belirli periyotlarla bilgi alınmaktadır” denildi.
AFAD illerde yaşanan sel ve su baskınlarına ilişkin de açıklamada bulundu. Yapılan açıklama şöyle:

ZONGULDAK
"Yaşanan olumsuz hava ve deniz koşullarına bağlı olarak bölgede aşırı yağış ve fırtına meydana gelmiştir. Olumsuz meteoroloji durumundan 3 gemi etkilenmiştir. Ereğli’de iki geminin karaya oturduğu ihbarı üzerine AFAD, Sahi Güvenlik Komutanlığı ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edilmiş; arama kurtarma çalışmaları süratle başlatılmıştır. Ekipler tarafından yürütülen yoğun arama kurtarma çalışmaları sonucunda birinci gemide 12, ikinci gemide 13 olmak üzere toplam 25 mürettebat kurtarılmıştır. İçerisinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen bir kargo gemisi ile ilgili çalışmalar aralıksız devam etmektedir. AFAD Başkanımız Vali Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine etmek üzere bölgeye intikal etmiştir. İlimiz genelinde 112 Acil Çağrı Merkezine 110 çağrı (çatı uçması, mahsur kalma, heyelan, sel/su baskını ve elektrik kesintisi) ulaşmıştır. Zonguldak ili genelinde sel ve taşkından etkilenen 74 kişi AFAD, itfaiye ve jandarma tarafından kurtarılmıştır. Karadeniz Ereğli ilçesi cezaevinde sel nedeniyle tedbiren 39 mahkum Düzce L Tipi Cezaevine nakledilmiştir. Zonguldak Ereğli istikametinde Terzi köyü mevkii Zonguldak yönüne doğru, Karayolları Bakımevi mevkii her iki yöne, Şehitlik mevkiinde Zonguldak yönüne doğru heyelan nedeniyle yol ulaşıma kapatılmış, yol açma çalışmalarının devam etmekte olduğu bilgisi alınmıştır. Zonguldak-Ankara yolu Dorukhan Tüneli Mengen mevkii tır ve yola ağaç devrilmesi sonucu ulaşıma 2 saat kapanmış, şu an itibarıyla Zonguldak-Ankara yolu açılmıştır."

İSTANBUL
"18.11.2023 tarihinde İstanbul il genelinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu 112 Acil Çağrı Merkezine ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi komuta merkezine çok sayıda ihbar (su baskını, göllenme, rögar tasması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi, direk, tabela devrilmesi, tehlike arz eden parça vb.) ulaşmıştır. Alınan ihbarlara ekipler tarafından müdahale çalışmaları devam etmektedir. Aşırı yağışlar ve fırtına sebebiyle Bursa ve Bandırma seferleri karşılıklı olarak, deniz otobüsleri Eminönü-Mudanya, Eminönü-Armutlu, Mudanya-Sirkeci seferleri iptal edilmiştir. İDO deniz otobüsleri seferleri ve BUDO deniz otobüs seferleri iptal edilmiştir."

İZMİR
"18.11.2023 tarihinde İzmir il genelinde aşırı yağışlar sonucu su baskınları meydana geldiği öğrenilmiştir. İzmir İl AFAD’dan alınan bilgiye göre 265 su baskını, 5 ağaç devrilmesi, 3 çatı uçması ve 1 istinat duvarı yıkılması olmak üzere 274 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına İzmir İl AFAD ve itfaiye ekiplerince müdahale edilmektedir. Yağış ve fırtına sebebiyle gün içinde ulaşımda yaşanan aksaklıklar giderilmiş olup, vapur ve feribot seferlerine tekrar başlanıldığı bildirilmiştir."

MANİSA
"18.11.2023 tarihinde Manisa il genelinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu su baskını meydana gelmiş, Manisa İl AFAD’dan alınan bilgiye göre toplamda 20 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Manisa İl AFAD ve itfaiye ekiplerince müdahale edilmektedir."

AYDIN
"18.11.2023 tarihinde Aydın il genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu su baskını, toprak kayması, ağaç devrilmesi ve çatı uçması meydana geldiği bildirilmiştir. Aydın İl AFAD’dan alınan bilgiye göre toplam 10 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Aydın İl AFAD, itfaiye, jandarma, Karayolları ve belediye ekiplerince müdahale edilmektedir."

BALIKESİR
"18.11.2023 tarihinde Balıkesir il genelinde aşırı yağışlar ve fırtına sonucu su baskını, çatı uçması ve mahsur kalma meydana geldiği öğrenilmiştir. Balıkesir İl AFAD’dan alınan bilgiye göre 176 su baskını, 13 araç zararı ve 2 çatı uçması olmak üzere toplam 191 ihbar alınmıştır. Söz konusu olaylara Balıkesir İl AFAD, itfaiye, BASKİ, jandarma ve emniyet ekiplerince müdahale edilmektedir. Bahçelievler Mahallesi'nde bir evin zemin katını su basması sonucu 3 vatandaşımız mahsur kalmış olup, Balıkesir İl AFAD ve itfaiye ekiplerince sağ olarak kurtarıldıkları bildirilmiştir."

MERSİN
"18.11.2023 tarihinde Mersin il genelinde aşırı yağışlar sonucu su baskınları meydana gelmiştir. Mersin İl AFAD’dan alınan bilgiye göre 292 su baskını, 2 yıldırım düşmesi, 1 çatı uçması, 7 ağaç devrilmesi, 1 trafik kazası ve 9 toprak kayması olmak üzere toplam 312 ihbar alınmıştır. Meydana gelen su baskınlarına Mersin İl AFAD, itfaiye, MESKİ, Karayolları ve belediye ekiplerince m


kanalurfa ,sondakika ,gündem ,haber ,afad ,gemi ,yük ,alabora ,kayıp ,müretebat ,bakan ,açıklama ,sel ,yağış

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri